Gmina Lubawka

Biuletyn Informacji Publicznej

Budowa Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Miszkowicach

Tytuł projektu:

„Budowa Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Miszkowicach”

 

 

A. Stan istniejący:

Obecnie funkcjonujący Wiejski Ośrodek Zdrowia w Miszkowicach, usytuowany jest w budynku nr 72 i świadczy usługi medyczne dla mieszkańców następujących miejscowości wiejskich:

- Miszkowice,

- Jarkowice,

- Opawa,

- Niedamirów,

- Paprotki,

- Stara Białka,

- Szczepanów.

Łącznie stanowi to 1400 osób zadeklarowanych do Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lubawka.

Pomieszczenia służby zdrowia mieszczą się na parterze budynku wolnostojącego wybudowanego w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Pierwotnie budynek wybudowany był jako mieszkalny jednorodzinny. W przeszłości w obiekcie mieściło się przedszkole, a obecnie w budynku jest Ośrodek Zdrowia oraz dwa lokale mieszkalne. Opracowane orzeczenie o stanie technicznym wykazało, że obiekt jest w złym stanie technicznym i nie spełnia obowiązujących wymagań określonych przepisami dla tego typu obiektów. W celu dostosowania budynku do obowiązujących norm, według posiadanego orzeczenia, należałoby przeprowadzić jego remont kapitalny połączony z nadbudową i rozbudową obiektu. Wykazano jednakże, że zakres robót budowlanych byłby tak duży, że inwestycja z tym związana byłaby ekonomicznie nieuzasadniona (nieopłacalna). Dlatego podjęto decyzję o budowie nowego ośrodka zdrowia.

 

B. Opis projektu:

Przedmiotem projektu jest budowa wiejskiego ośrodka zdrowia przeznaczonego do pełnienia funkcji usługowej w zakresie ochrony zdrowia dla grupy docelowej, którą stanowić będzie ok. 2000 mieszkańców Gminy Lubawka. Obiekt zlokalizowany będzie na działce nr 91/3 w Miszkowicach gm. Lubawka. Planowany obiekt jest jednokondygnacyjny, nie podpiwniczony z poddaszem nieużytkowym. W obiekcie, o powierzchni użytkowej 143,80 m2, będą cztery gabinety lekarskie z zapleczem higieniczno-sanitarnym dla pracowników i pacjentów. Budynek wznoszony będzie metodami tradycyjnymi. Jego konstrukcję pionową stanowić będą ściany murowane z pustaków. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej pokryty gontem bitumicznym w kolorze czerwonym. Obiekt ogrzewany będzie z własnej kotłowni na opał stały tj. ekogroszek, przyjazny dla środowiska naturalnego. Zakres rzeczowy projektu obejmuje budowę obiektu ośrodka zdrowia całkowicie wykończonego wraz z kotłownią, instalacjami wewnętrznymi, przyłączami i małą architekturą.

Bezpośrednio po odbiorze końcowym będzie on spełniał swoją zaplanowaną funkcję.

 

W budynku o kubaturze 610 m3 znajdować się będą następujące pomieszczenia:

- wejście,

- poczekalnia dla dorosłych,

- wc dla dzieci,

- wc męski,

- wc damski i dla osób niepełnosprawnych,

- pomieszczenie socjalne,

- pomieszczenia na brudną i czystą bieliznę,

- poczekalnia dzieci,

- gabinet pediatry,

- gabinet zabiegowy,

- gabinet stomatologa,

- gabinet internisty,

- pokój pobierania prób,

- pomieszczenie higieniczno-sanitarne personelu,

- rejestracja,

- pomieszczenie techniczne – kotłownia.

 

Instalacje wewnętrzne obejmują:

- instalację elektryczną,

- instalacje wody zimnej i ciepłej,

- instalacje centralnego ogrzewania.

 

Przyłącza do budynku obejmą:

- przyłącze elektryczne,

- przyłącze kanalizacji sanitarnej,

- przyłącze wodociągowe.

 

Zakres rzeczowy małej architektury obejmie:

- plac utwardzony z kostki betonowej na 4 miejsca parkingowe,

- miejsce na pojemniki na śmieci,

- tereny zielone.

 

Projektowany obiekt ma prostą formę architektoniczną, nawiązującą do architektury regionalnej i wyglądu sąsiednich budynków.

 

C. Okres realizacji projektu:

1) rozpoczęcie realizacji: 25.06.2009 r.

2) zakończenie rzeczowe: 07.09.2010 r.

 

D. Finansowanie projektu:

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 w wysokości do 78,04 % kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

 

 

drukuj
metryka
historia zmian