Gmina Lubawka

Biuletyn Informacji Publicznej

Prawa wyborców niepełnosprawnych.

Prawa wyborców niepełnosprawnych.

Jeżeli mowa o wyborcy niepełnosprawnym należy przez to rozumieć wyborcę o ograniczonej sprawności fizycznej, psychicznej, umysłowej lub w zakresie zmysłów, która utrudnia mu wzięcie udziału w wyborach. Wyborcy niepełnosprawni biorą uchwał w wyborach do Sejmu i do Senatu na takich samych zasadach jak pozostali wyborcy, jednakże przysługują im poniższe uprawnienia.

 

1. Prawo do uzyskiwania informacji o wyborach.

Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców Gminy Lubawka (posiadający zameldowanie na pobyt stały na terenie gminy albo wpisany do rejestru na swój wniosek), po podaniu nazwiska i imienia oraz adresu stałego zamieszkania, ma prawo do uzyskania informacji o:

a)     właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania,

b)     lokalach wyborczych przystosowanych dla niepełnosprawnych znajdujących się koło jego miejsca zamieszkania,

c)     warunkach dopisania do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania (art. 27 Kodeksu wyborczego),

d)     terminie wyborów oraz godzinach głosowania 9 października 2011 r. w godz. 7:00 do 21:00,

e)     komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów,

f)       warunkach oraz formach głosowania.

Informacje przekazuje upoważniony pracownik – urzędnik wyborczy w godzinach pracy Urzędu, w tym telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych przesyłanych na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, w tym w formie elektronicznej.


Godziny pracy UM Lubawka: poniedziałek 8:00-16:00, wtorek – piątek 7:30-15:30.

Numer faksu: 75 74 11 262

Numer telefonu: 75 74 11 588 wew. 34 lub 40.

 

2. Prawo do głosowania korespondencyjnego.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721) może głosować korespondencyjnie (art. 61a Kodeksu wyborczego).

Głosowanie korespondencyjne przez wyborcę niepełnosprawnego jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach utworzonych w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w obwodach utworzonych za granicą a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego najpóźniej do 21 dnia przed dniem wyborów tj. 19 września 2011 r.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Do zgłoszenia dołącza się kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

Zgłoszenia są przyjmowane w Urzędzie Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, Referat Spraw Obywatelskich i USC, pokój nr 13 (Piętro), tel. 75 74 11 590 wew. 31.

 

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego - w załączeniu plik do pobrania w formacie .doc

 

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego otrzymuje z Urzędu Miasta Lubawka pakiet wyborczy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów tj. 3 października 2011r. Pakiet może być przesłany wyborcy za pośrednictwem poczty jako przesyłka polecona.

W skład pakietu wyborczego wchodzą (art. 61g Kodeksu wyborczego):

a)     koperta zwrotna;

b)     karty do głosowania;

c)     koperta na karty do głosowania;

d)     instrukcja głosowania korespondencyjnego;

e)     nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał ich przesłania;

f)       oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wyborca niepełnosprawny głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu kart do głosowania wkłada je do koperty na karty do głosowania, kopertę zakleja, a następnie wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Wyborca może w godzinach głosowania osobiście doręczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.

 

3. Prawo do dopisania do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania.

Wyborca niepełnosprawny na pisemny wniosek wniesiony do Urzędu Miasta Lubawka od ogłoszenia informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych tj. 9 września 2011r. najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 26 września 2011 r. jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów w gminie, których siedziby przystosowane są dla wyborców niepełnosprawnych (art. 27 Kodeksu wyborczego).

Wnioski są przyjmowane w Urzędzie Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, Referat Spraw Obywatelskich i USC, pokój nr 13 (Piętro), tel. 75 74 11 590 wew. 31.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców niepełnosprawnych - w załączeniu plik do pobrania w formacie .doc

 

4. Prawo do głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a (art. 40a Kodeksu wyborczego).
Zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego burmistrzowi do 14 dnia przed dniem wyborów tj. do dnia 26 września 2011 r. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

W dniu głosowania wyborca niepełnosprawny otrzyma od obwodowej komisji wyborczej nakładki na karty, które obowiązany jest zwrócić po oddaniu głosu.
Zgłoszenia można dokonać w Urzędzie Miasta Lubawka

Godziny pracy UM Lubawka: poniedziałek 8:00-16:00, wtorek – piątek 7:30-15:30.

Numer faksu: 75 74 11 262

Numer telefonu: 75 74 11 588 wew. 40.

 

5. Prawo do głosowania przez pełnomocnika.

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721) lub wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania (art. 54 Kodeksu wyborczego).

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach utworzonych w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w obwodach utworzonych za granicą a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców Gminy Lubawka lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania (art. 55 Kodeksu wyborczego).

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na posłów i senatorów.

Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby.

Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

 

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony do Burmistrza Miasta Lubawka najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 29 września 2011 r. (art. 56 Kodeksu wyborczego).

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania oraz wyraźne oznaczenie wyborów, których pełnomocnictwo dotyczy.

Do wniosku załącza się:

a)     kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;

b)     pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa,

c)     kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – gdy osoba ta nie jest wpisana do stałego rejestru wyborców we gminie.

Wnioski są przyjmowane w Urzędzie Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, Referat Spraw Obywatelskich i USC, pokój nr 13 (Piętro), tel. 75 74 11 590 wew. 31.

 

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika i  zgodna na przyjęcie pełnomocnictwa - w załączeniu plik do pobrania w formacie .doc

 

Akt pełnomocnictwa sporządza się w 3 egzemplarzach po jednym dla wyborcy udzielającego pełnomocnictwa, pełnomocnika i Urzędu Miasta Lubawka.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed Burmistrzem lub przed innym pracownikiem Urzędu Miasta upoważnionym przez Burmistrza do sporządzania aktów pełnomocnictwa. (Oznacza to, że upoważniony pracownik jedzie ze sporządzonym aktem pełnomocnictwa do miejsca stałego zamieszkania wyborcy).

 

6. Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania

Wyborcy niepełnosprawnemu na jego prośbę może pomaga w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy.  

 

Załączniki
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 552
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 588
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 559
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 543
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 532
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 572
Odpowiedzialny za treść [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data wytworzenia 2011-09-05 15:27:01
Opublikował w BIP [przeniesiono z poprzedniej wersji BIP]
Data opublikowania 2011-09-05 15:27:01
Data ostatniej aktualizacji 2011-09-05 15:27:01
Ilość pobrań 557
drukuj
metryka
historia zmian